Charles Explorer logo
🇨🇿

Derelikce nemovitosti a její právněhistorické kořeny

Publikace na Právnická fakulta |
2021

Abstrakt

Z judikatury Nejvyššího soudu a Ústavního soudu vyplývá, že každý má právo opustit nemovitost, pokud se tím protiprávně nevyhýbá odpovědnosti za neplnění vlastních povinností. Právní institut derelikce má původ v římském právu, které zdůrazňovalo svobodnou vůli vlastníka, který se rozhodl opustit majetek.

K opuštění nemovitostí podle občanského zákoníku dochází již samotným právním jednáním, kterým vlastník vyjadřuje vůli věc opustit. Pouhá deklarativní povaha zápisu v katastru nemovitostí navazuje na rekodifikační práce ve 20. a 30. letech 20. století a liší se od úpravy ABGB.

Občanský zákoník je ovlivněn socialistickou legislativou, když automaticky přenechává opuštěné nemovitosti státu. Ačkoli to bylo původně považováno za opatření ve prospěch společnosti, pravděpodobně to bude působit potíže.

V posledních letech lakonická ustanovení občanského zákoníku vyvolala diskusi o náležitostech návrhu na zápis vlastnictví státu do katastru nemovitostí v případě opuštění nemovitostí. Katastrální úřady a některé soudy měly zpočátku za to, že k návrhu musí být připojeno souhlasné prohlášení původního vlastníka a státu, což je však v rozporu s povahou derelikce jako jednostranného jednání.

Nejvyšší soud se ostře postavil proti této praxi a podrobně vyložil povahu derelikce ve svých rozhodnutích.