Autor předpokládá, že senioři si ve vztahu k vlastnímu stáří a stárnutí vytvářejí osobní copingovou strategii - komplex jednání, postojů a pocitů, který předurčuje jejich chování a prožívání při zvládání každodenních životních okolností a charakterizuje jejich životní styl. Někteří své stáří akceptují, převažuje u nich osobní pohoda a pozitivní přístup k sobě i k ostatním lidem.
Naplňují model aktivního stárnutí s rozmanitými zájmových aktivitami. Jiní jsou závislí na svém okolí, preferují odpočinek, jsou pasivní, avšak spokojení.
Další jsou zaměřeni nepřátelsky, převládá u nich rozhněvanost, závist a další negativní postoje vůči ostatním a/nebo nenávist vůči sobě, nedostatek sebelásky a přesvědčení o tom, že si svůj život zmarnili. Cílem připravovaného výzkumu (pomocí on-line dotazování osob 60 let a starších) je charakterizovat seniory na pozadí dvou typových strategií: ofenzivní, proaktivní, pozitivně zaměřená strategie a defenzivní, pasivní, pesimistická a často maladaptivní strategie.
Příspěvek současně hledá spolupracovníky v tomto výzkumu (je zaměřený na způsob života a postoje seniorů k sobě i ke světu, k vlastnímu stáří a stárnutí, na vybrané rysy jejich osobnosti, na ukazatele osobní pohody, kvality života, aktivního stáří).