Charles Explorer logo
🇨🇿

Proč učitelé nezačleňují GIS do výuky? Výsledky systematického review

Publikace na Přírodovědecká fakulta |
2021

Abstrakt

Nedostatečné naplnění potenciálu využívání geografických informačních systémů (GIS) v rámci výuky je stále velmi diskutovaným tématem. Ze studií vyplývá, že výuka s GIS napomáhá studentům rozvíjet značné množství (nejen geografických) dovedností.

Díky výuce s GIS se studenti naučí jak získávat, zpracovávat, analyzovat, vyhodnocovat a prezentovat informace vztahující se ke konkrétnímu území, a tím se mimo jiné rozvíjí jejich prostorové myšlení. GIS kromě toho umožňuje učitelům připravit pro studenty kognitivně náročnější a zajímavější úlohy.

Otázkou tedy zůstává, které limity způsobují, že je, i přes výše zmíněné výhody, GIS využíván pouze sporadicky. Z tohoto důvodu bylo realizované systematické review, které si klade za cíl určit nejčastější a nejzávažnější limity implementace GIS do výuky.

Prezentované systematické review bylo vytvořeno na základě PRISMA (Preferred Reporting Items for Systematic reviews and Meta-Analyses), což je systematická explicitní metoda pro identifikaci, hodnocení a syntézu relevantních výsledků (publikací). S ohledem na zaměření systematického review byly pro vyhledávání relevantních recenzovaných článků zvoleny databáze Web of Science (WoS) a Education Resources Information Center (ERIC), přičemž do prvního kola PRISMA vstupovalo po odstranění duplicit celkem 2 851 empirických studií.

Většina získaných relevantních článků věnujících se implementaci GIS do výuky se zaměřuje na efektivitu využití GIS z pohledu rozvoje dovedností či osvojování znalostí a kýženým limitům se věnují pouze okrajově nebo vůbec. Nicméně byly nalezeny i články, které se specificky zabývají limity implementace GIS do výuky, a to nejčastěji z pohledu učitelů.

Zjištěné limity, jejich kategorizace a analýzy jsou prvním klíčovým krokem k jejich odstranění, a tedy k častějšímu a jednoduššímu využití GIS ve výuce. Konkrétně výsledky realizované systematické review mohou přispět k vytvoření vhodného předmětu/kurzu pro studenty učitelství, resp. učitele v praxi, případně k uzpůsobení stávajících předmětů/kurzů jejich klíčovým potřebám a požadavkům.