Cílem příspěvku bude reflexe postavení české aristokracie v době po druhé světové válce pohledem komunisty spravovaného zpravodajského a bezpečnostního útvaru. Situace v Československu nebyla po roce 1945 pro aristokracii příznivá.
Postupně nastupující komunistický režim ji považoval za jednoho z třídních nepřátel, jehož bylo třeba eliminovat. Skrze Státní bezpečnost tuto sociální skupinu sledoval, snažil se získávat informace o společenských kontaktech a aktivitách, které by proti ní mohl později eventuelně politicky použít.
Na ty příslušníky české šlechty, kteří se rozhodli v Československu zůstat i po únorovém převratu v roce 1948, se tlak ze strany Státní bezpečnosti ještě zvýšil. Na jednu stranu, početně výraznější, byli aristokraté pasivním objektem činnosti Státní bezpečnosti, ale v seznamech agentů StB nalezneme i několik osob urozeného původu.
Autorka se skrze analýzu archivních pramenů pokusí přiblížit strategie komunistického aparátu, které užíval vůči bývalým příslušníkům šlechtických rodin.