Článek analyzuje vývoj invalidity pro duševní onemocnění a kritéria pro posuzování zdravotního stavu, míry poklesu pracovní schopnosti a invalidity u osob s duševním onemocněním. Ze zjištěných dat vyplývá, že za sledovaných 9 let dochází k postupnému poklesu počtu posouzení invalidity pro duševní onemocnění, přestože počet osob s duševním onemocněním v populaci trvale narůstá.
Autoři vyslovují předpoklad, že za příčinou poklesu incidence invalidity může z medicínského hlediska stát úspěšnější a nová terapie duševních onemocnění nebo z hlediska lékařské posudkové služby stávající posudková kritéria, která byla koncipována p řed více než 10 lety. Proto autoři doporučují aktualizaci posudkových kritérií invalidity, mimo jiné i doplněním psychiatrického vyšetření posuzované osoby o obligatorní psychologické vyšetření.
V závěru článku autoři vyslovují předpoklad, že také požadavek soudů na úplnost, přesvědčivost a správnost posudku o invaliditě by se doplněním psychologického vyšetření naplnil. Na předložené kazuistice autoři dokumentují, že psychologické vyšetření je důležitým podkladem také pro stanovení data vzniku invalidity, které je klíčové pro datum nároku na pobírání invalidního důchodu.