Východiska: V průběhu pandemie covid-19 se mění míra a vzorce užívání návykových látek a další návykové chování, podrobné informace však chybí. Materiál a metody: Krátce po ukončení nouzového stavu v květnu 2020 byla provedena online dotazníková studie na souboru 3 000 respondentů ve věku 15 a více let náhodně vybraných z českého internetového panelu pomocí sociálně-demografických kvót (respondence 35,4 %).
Analyzované otázky se týkaly současné míry a vzorců užívání návykových látek (tj. užívání v posledních 12 měsících) a dalších forem návykového chování a také změn během protiepidemických opatření. Odpovědi týkající se změny byly získány na kategorické škále, při analýze jim byl přidělen koeficient 0-2 (kde 1 znamená žádná změna).
Výsledky: Respondenti uvádějící nejvyšší frekvenci současného užívání, zejména užívání alkoholu, konopí a sedativ, dále zvýšili svou intenzitu užívání během nouzového stavu průměrně o 5-10 %, zatímco méně intenzivní uživatelé ji snížili. Redukce užívání za nouzového stavu byla o to vyšší, oč nižší byla frekvence současného užívání.
Ačkoli stejný vztah byl nalezen také u kuřáků tabáku, pokles intenzity užívání byl pozorován také v nejintenzivnější kategorii, tj. u denních kuřáků. Pokud jde o vliv nouzového stavu na populační úrovni, výsledky naznačují mírný nárůst celkové konzumace alkoholu a sedativ a výrazné zvýšení hraní digitálních her a užívání sociálních médií.
Naopak došlo k výraznému celkovému snížení spotřeby tabáku a online hazardních her (zřejmě kvůli z ákazu sportovních soutěží) a mírnému snížení spotřeby konopí a jiných nelegálních drog. Závěr: Lidé s intenzivními vzorci užívání návykových látek zvýšili míru užívání během nouzového stavu.
Totéž se týká digitálních her a sociálních médií. Bez analýzy podle intenzity současného užívání by výsledky mohly svádět k závěru o celkovém (průměrném) snížení spotřeby.
Lze očekávat, že poptávka po léčbě závislosti po epidemii covid-19 vzroste.