Celiakie je onemocněním autoimunního charakteru s geneticky podmíněnou vazbou HLA třídy II DQ2 nebo DQ8 charakterizovanou reakcemi střevních T buněk na proteiny pšeničného lepku v potravě. Unikátní peptidový fragment α2-gliadinu, gliadin-33mer, je považován za nejdůležitější imunogenní sekvenci v glutenu, peptid je zcela rezistentní na gastrointestinální peptidázy, a je zcela specifický pro prolaminy.
Gliadin 33-mer je stimulátorem CD4-T buněk po deamidaci tkáňovou transglutaminázou. Jedinou ověřenou léčbou celiakie je celoživotní bezlepková dieta a v současné době se vyvíj í několik nových terapeutických přístupů.
Enzymatické štěpení lepku pomocí glutenáz se zaměřením na cytotoxický gliadin 33-mer bylo ověřeno v řadě klinických studií. Detekce glutenových imunogenních peptidů, gliadin 33-meru, ve stolici a moči se stává novým neinvazivním biomarkerem a nabízí nový jednoduchý a objektivní způsob hodnocení příjmu lepku a ověření souladu s dodržováním bezlepkové diety u pacientů s celiakií.
V diagnostice celiakie umožňuje spolehlivě ověřit non-responzibilní celiakii.