Úvod: Projekt rozvojové spolupráce ITIBO funguje pod záštitou organizace ADRA v Keni od roku 2005. Je zaměřen na poskytováni zdravotní peče a edukaci místního personálu.
Diky spolupráci s českými lékařskými fakultami zde jezdi v rámci stáži studenti, aby se s lékaři a místními zdravotníky podíleli na péči o pacienty. Cíl: Popsat, jakým způsobem probíhá diagnosticko-terapeutický a ošetřovatelský proces a jak jsou aplikovány v tomto zařízení přístupy EBP (Evidence-Based Praxis) v klinickém rozhodování.
Metody: Kombinace metod kvalitativního výzkumu: rozhovorů, rozborem textů získaných od respondentů a osobních zkušenosti autora sdělení. Výsledky: Dotazovaní respondenti se při klinickém rozhodovaní řídí zkušenostmi a nejlepšími dostupnými fakty.
V rámci přístupů EBP jsou nejčastěji aplikovaná závazná doporučení keňského ministerstva zdravotnictví, WHO (World Health Organization) a organizace Lékaři bez hranci. Odlišnosti lze spatřovat ve čtyřech rovinách: 1.
Odlišný geograficky, kulturní a náboženský kontext 2. Komunikační oblasti 3.
Omezené množství vzácných zdrojů 4. Jiné spektrum diagnóz.
Závěr: Přístupy EBP lze aplikovat v klinickém rozhodování v omezených podmínkách ve zdravotnickém zařízení Itibo. Je nutné precizně posuzovat design studií, zhodnotit validitu a klinickou relevanci - zda lze výstupy z dané studie aplikovat v rámci konkrétní klinické situace.
Nejčastěji je využíváno osobních klinických zkušeností zdravotníků, doporučených postupů a diagnosticko-terapeutických algoritmů. Tyto přístupy jsou aplikovány společně s klinickým úsudkem u konkrétního pacienta.
Nejedná se o používání doporučených postupů v mechanickém slova smyslu. Odlišný kontext hraje v rozhodovacím procesu důležitou roli.