Charles Explorer logo
🇨🇿

Sídliště z doby římské v Plaňanech (okr. Kolín) v poloze U silnice. Sonda do podoby osídlení z konce 2. až 4. století v okolí pohřebiště Dobřichov-Třebická

Publikace na Přírodovědecká fakulta, Filozofická fakulta |
2021

Abstrakt

Příspěvek se zabývá vyhodnocením archeologických situací z doby římské prozkoumaných během záchranného archeologického výzkumu v roce 2016. Ten byl vyvolán výstavbou nové komunikace k rodinným domům a související infrastruktury na východním okraji obce.

Celkem bylo prozkoumáno 82 objektů, z nichž 14 lze datovat do doby římské a 6 do raného středověku. Zbytek neobsahoval jednoznačně datovatelné nálezy.

Na základě nálezů lze říci, že osídlení doby římské začalo ve 2. století n.l. a pokračovalo až do století následujícího (tj. stupně B2-C1). Objekt č. 49 je pak ještě mladší a spadá do 4. století n.l. (stupeň C3).

Je zajímavé, že zachycená část sídliště neobsahovala tradiční obytné stavby (polozemnice), ale především objekty interpretované jako zásobní jámy či hliníky. Díky plavení vybraných vzorků výplní byl získán velký soubor nálezů archeobotanické povahy (celkem 2611 makrozbytků), Dokumentováno tak mohlo být kompletní spektrum obilnin doby římské, které sestávaly především z archaických druhů typických pro starší pravěká období (pšenice jednozrnka, dvouzrnka, špalda, ječmen) a druhy vyskytující se pouze na konci pravěku (oves).

Jde o kombinaci typickou pro dobu římskou, během níž spektrum obilovin ve střední Evropě prodělalo postupnou proměnu. Spektrum stromových druhů, zjištěných na základě zlomků uhlíků, umožňuje rekonstruovat tehdejší vegetaci.

Studie rovněž obsahuje analýzu importované římsko-provinciální keramiky, která je na lokalitě vzhledem k situaci na dalších českých lokalitách poměrně početná (16 fragmentů z minimálně 5 nádob).