Charles Explorer logo
🇨🇿

Eticko-právní, technické a metodologické aspekty orálně-historického výzkumu za pandemické doby na příkladu projektu "Čeští Rusové a křižovatky moderních a soudobých dějin: životopisná interview"

Publikace na Fakulta humanitních studií |
2021

Abstrakt

Výzkumný projekt byl zahájen 1. dubna 2020 a je koncipován na 3 roky. Důvod výzkumu v ruské komunitě vzešel z určité mezery, která existuje v českém společenském vědomí ohledně historické paměti představitelů dané komunity.

Nejdůležitější je to, že zkoumání probíhá na bázi klíčových otázek moderních česko-ruských dějin: 1) Československé legie v Rusku (1914-1918) a ruská emigrace v Československu; 2) Osvobození Československa a Prahy (1944-1945); 3) Invaze vojsk Varšavské smlouvy do Československa (1968); 4) Sametová revoluce (1989) a kolaps SSSR s jeho následky. Během výzkumu vznikla řada otázek eticko-právního, metodologického a technického charakteru.

Stať přináší pohled na způsoby jejich řešení. Jedna z důležitých otázek zní, jak forma rozhovoru (prezenční/distanční) ovlivňuje délku a jejich počet.

Kromě tohoto budou položeny a zodpovězeny otázky ohledně technických problémů při zaznamenávání rozhovorů na dálku a jejich přepisu, rozdíly v délce autobiografických příběhů mezi příslušníky různých generací a rozdíly mezi audiovizuálním natáčením a audiozáznamem.