Charles Explorer logo
🇨🇿

Psychiatrické vzdělávání, kongresy a pandemie covid-19

Publikace na 3. lékařská fakulta |
2021

Abstrakt

Následky pandemie čínského koronaviru a restrikcí s ní spojených na duševní zdraví a zdravotní služby jsou intenzivně diskutovány v laické i odborné veřejnosti. Negativní dopady ale pociťujeme i v dalších oblastech profesního života, o nichž se mluví méně.

Týká se to především osobních setkávání, lékařských seminářů, konferencí, kongresů a obecně výuky a vzdělávání. To lze dobře ilustrovat na nejvýznamnější psychiatrické akci loňského roku, XIII. sjezdu Psychiatrické společnosti ČLS JEP.

Původně plánován na červen 2020 v Mikulově, po zavedení lockdownu a omezení osobních kontaktů přeložen na podzim a nakonec se uskutečnil kompletně online. Obdobně česko-slovenská psychofarmakologická konference se poprvé ve své historii od r. 1959 nekonala v Lázních Jeseníku, ale na obrazovkách počítačů.

Podobný osud potkal i velké mezinárodní kongresy, do virtuálního prostoru se přesouvaly všechny odborné akce, semináře, výcviky, výuka a jiné edukační akce. Jaké jsou dosavadní zkušenosti a zejména jaká je budoucnost virtuálních akcí a setkávání? Výsledky malého, nereprezentativního průzkumu svědčí o tom, že nikdo nevěří tomu, že se věci vrátí zcela zpátky do starých kolejí; mnohé změny, které si vynutila protiepidemická opatření a omezení, s námi zůstanou.

Zkušenosti z uplynulých dvou let nám ukázaly, že distanční online vzdělávání v psychiatrii dokáže dobře doplňovat tradiční způsob prezenční výuky. Je však třeba připomenout, že virtuální setkávání nejsou vhodná pro všechny účely.

Bolestně postrádáme především přímé osobní kontakty, neformální schůzky, bezprostřední emoční reakce, získávání a udržování kontaktů. Online meetingy mohou navíc potenciálně omezovat diskusi, velký počet akcí na síti a hodiny strávené před obrazovkou počítače vedou k únavě a ztrátě koncentrace.

Hlavními výhodami virtuálních akcí jsou: pohodlná volba doby ke sledování prezentací, účastníci nepřijdou o žádnou část programu, mohou se k němu opakovaně vracet, online schůzky šetří čas a náklady, umožňují snadnější přístup k akcím, účast a komunikaci se vzdálenými kolegy.