K detekci nákazy virem SARS-CoV-2 se čím dál víc plánuje využití antigenního, resp. PCR testování.
Tato myšlenka není a priori špatná, ale zejména při plošném využití (např. u školáků) je užitek z takového testování přinejmenším sporný. Stanovení senzitivity antigenního testu není jednoduché a je nutné si uvědomit, že test musíme kalibrovat na danou mezní virovou nálož, která musí být nejprve přesně definována, což není.
Interpretace výsledku testu se významně liší při testování pacienta indikovaného na základě klinických příznaků a při plošném testování ve zvolené populaci. V těchto dvou případech se od sebe diametrálně liší interpretace jak pozitivního, tak negativního výsledku.
V tomto kon-textu je nezbytné zvažovat při interpretaci výsledku testu též tzv. předtestovou pravděpodobnost nákazy, což opomíjíme. Při plošném použití je velice důležité disponovat testem s maximální, tedy téměř stoprocentní specificitou, neboť i specificita jenom mírně nižší než 100 % může vést k významným problémům.
V jakých situacích má použití antigenního testování smysl i mimo okruh testování klinicky indikovaných jedinců, je uvedeno v závěru našeho sdělení.