Biologická léčba je fenoménem medicíny 21. století. Změnila terapeutické přístupy u mnoha onemocnění, na jejichž etiopatogenezi se podílí dysfunkce imunitního systému, a zásadním způsobem přispěla ke zlepšení prognózy a kvality života nemocných.
Osmý svazek ediční řady Motolské pediatrické semináře, nazvaný Biologická léčba v pediatrii, shrnuje odborné příspěvky z oborů imunologie, dětská dermatologie, dětská gastroenterologie, dětská nefrologie, dětská diabetologie a dětská onkologie. To vše je doplněno o aktuality z covidové éry a vybrané kazuistiky.
Autoři poměrně obecn ý pojem biologická léčba popisují a vysvětlují ve vztahu ke všem třem jeho definicím: v užším vymezení jako imunoterapie, dále jako léčba včetně humánních imunologických léčivých přípravků (vakcíny, toxiny, séra, alergeny) a v nejširším pojetí jde o všechny léčivé přípravky vyrobené biotechnologicky, rekombinantní technologií - vakcíny, růstové faktory, modulátory imunity, monoklonální protilátky, léčiva na bázi proteinů, výrobky z lidské krve a plazmy. Biologika přinášejí do humánní medicíny novou kvalitu a cílem tohoto svazku je zpřístupnit aktuality o diagnostice a terapii z pediatrie a jejích podoborů široké obci dětských lékařů.