Přehledová studie vychází u příležitosti úmrtí historického sociologa Immanuela Maurice Wallersteina a pokouší se jeho ambiciózní dílo v podobě velké teorie představit v jeho hlavních rysech. Zabývá se proto nejprve vznikem, expanzí a strukturou kapitalistického světového systému.
Dále se obrací k zájmu o to, jakým způsobem Wallerstein vysvětluje přetrvávání či prohlubování nerovností ve světovém systému. Zde proto figurují úvahy o Kondratěvových vlnách, studie ale nabízí i další alternativní pohledy na dlouhodobé ekonomické cykly, se kterými sám autor nepracoval.
Vedle těchto dlouhých cyklů studie kriticky představuje i koncept periferizace a s ním související nerovné směny mezi centrem a periferií, respektive semi-periferií. Konečně, zvláštní pozornost je věnována i pozdnímu období autorovy tvorby, kdy se obrací k zájmu o kulturu.
Studie je motivována skutečností, že v české sociologii i historické vědě se systematickou reflexí rozsáhlého díla tohoto předního historického sociologa zabýval pouze Stanislav Holubec. Jinak je v českém akademickém prostředí autorovo dílo reflektováno pouze okrajově.
Přehledová studie sama pak přichází s podrobnou kritickou polemikou zpochybňující generální tezi o prohlubování globálních nerovností mezi centrem a periferií, když ukazuje, že různé metodologické přístupy k měření těchto nerovností generují různé až protichůdné závěry.