Imunizace proti infekčním onemocněním patří mezi historicky nejúspěšnější lékařské preventivní postupy. V současnosti je dostupná vakcinace pro více než 20 život ohrožujících infekcí.
Zdůrazňuje se nutnost očkovat nejen v dětském věku, ale i v dospělosti a séniu. Senioři a další ohrožené skupiny chronicky nemocných profitují nejvíce z cílených očkovacích strategií.
V letošním roce WHO uvedla program "Immunization Agenda 2030: A Global Strategy to Leave No One Behind" a Mezinárodní federace pro stárnutí (IFA) kampaň "Vaccines4Life"s cílem podpořit a zlepšit povědomí veřejnosti o očkování a jeho významu pro zdravé stárnutí, stanovit vakcinaci jako důležitou celospolečenskou prioritu a posílit národní vakcinační strategie v jednotlivých zemích. Kromě aktuálního očkování proti koronaviru SARS-CoV-2, které je nyní v centru pozornosti, je nezbytné pokračovat také v dalších pravidelných očkováních.
U seniorů má největší význam očkování proti chřipce a pneumokokovým nákazám, která jsou velmi efektivní ve snížení rizika onemocnění, závažných průběhů a postinfekčního poklesu tělesné zdatnosti / disability. Očkování však snižuje i dlouhodobou celkovou mortalitu, kardiovaskulární příhody a cévní mozkové příhody.
Obě očkování jsou u seniorů plně hrazena ze zdravotního pojištění. Dále jsou u seniorů doporučena očkování proti herpes zoster, tetanu a pertusi. Článek shrnuje aktuální informace o doporučených očkováních u osob starších 65 let.