Dětská urgentní a přednemocniční péče je v poslední době rychle se rozvíjející obor. Se stoupajícími nároky na znalosti a dovednosti pracovníků přednemocniční péče, dětských urgentních příjmů a traumacenter vyvstala potřeba poskytnout jim přiměřeně obsáhlou a dostatečně přehlednou učebnici.
Proto byla na podzim 2017 vydána Dětská přednemocniční a urgentní péče autorů Mixa, Heinige, Vobruba a kol. Kniha byla neobyčejně dobře přijata lékařskou i nelékařskou zdravotnickou veřejností, studenty i řadou dalších pracovníků, v jejichž povolání hrozí setkání s nemocnými či poraněnými dětmi.
Kniha se rychle stala vyhledávanou pomůckou. V současné době ale již vyžaduje zásadní přepravování.
Druhé, doplněné a rozšířené vydání je opět koncipováno jako monografie sestávající z obecné části, ve které jsou popsány základní principy fungování přednemocniční péče a dále základní údaje z dětské fyziologie a farmakologie. Speciální část shromažďuje údaje o konkrétních urgentních stavech jak interní, tak chirurgické povahy, které přicházejí v úvahu v dětském věku.
Proti prvnímu vydání je většina kapitol aktualizována podle nejnovějších vědeckých poznatků i podle připomínek odborné veřejnosti a recenzentů. Byly přidány mimo jiné kapitoly pojednávající o urgentních stavech v dětské gynekologii nebo kardiologii a kapitola zabývající se problematikou hromadných neštěstí.
Závěr knihy byl opět ponechán přehledům, tabulkám a rozsáhlé kapitole o kardiopulmonální resuscitaci. Formát knihy byl změněn z malého kapesního na obvyklý formát monografie.
Předpokládáme větší přehlednost a snadnější práci s touto nyní již poměrně rozsáhlou publikací. Cílovou skupinou čtenářů jsou pediatři praktičtí i kliničtí, pracovníci urgentních p říjmů lékaři i nelékaři, anesteziologové a i dětští intenzivisté, studenti lékařských i nelékařských zdravotnických škol, záchranáři lékaři i nelékaři.