Úvod: Cévní mozková příhoda (CMP) patří mezi hlavní příčiny smrti a postižení v evropských zemích. Prevence a s ní spojovaná zdravotní gramotnost patří mezi efektivní nástroje snižování výskytu tohoto onemocnění a slouží k případnému snižování jejích následků.
Cíl: Vztah socioekonomických faktorů zdravotní gramotnosti a ovlivnitelných rizikových faktorů v souvislosti s ischemickou CMP. Metodika: Šlo o kvantitativní strategii šetření, výzkum byl proveden technikou standardizovaného řízeného rozhovoru tazatele s respondentem.
Výzkumný soubor tvořilo 1 004 občanů. Ke sběru dat byla pou žita kombinace standardizovaného dotazníku pro zjištění celkové zdravotní gramotnosti (HLSQ-16) a nestandardizovaného dotazníku týkajícího se prevence cévní mozkové příhody.
Výsledky: Většina občanů České republiky (58,5 %) má dostatečnou zdravotní gramotnost. Problematickou zdravotní gramotnost vykazuje 29,2 % dotázaných, zbývajících 13,3 % respondentů má zdravotní gramotnost neadekvátní.
Přesto však výsledky prokazují, že značná část obyvatelstva vykazuje problematickou zdravotní gramotnost v oblastech, jako jsou správná životospráva, kouření, konzumace alkoholických nápojů a v neposlední řadě v pohybové aktivitě. Závěr: Rozpoznání těchto faktorů je pak možné vsadit do oblastí preventivního působení.
Efektivní intervence zaměřené přímo na rizikové faktory umožní změnu v myšlení a postojích rizikových skupin obyvatel.