Charles Explorer logo
🇨🇿

Kvalita života pacientů po ortotopické transplantaci jater provedené pro alkoholickou cirhózu

Publikace na 1. lékařská fakulta |
2021

Abstrakt

blast Nadměrná a pravidelná konzumace alkoholu působí negativně na celý organismus, jedním z nejčastěji poškozených orgánů jsou játra. Vlivem konzumace se může rozvinout široká škála onemocnění, a to od lehčích forem, jako je jaterní steatóza, až k závažnému, život zkracujícímu onemocnění - jaterní cirhóze.

Mezi léčebné postupy při alkoholovém poškození jater patří především změna životního stylu, abstinence od alkoholu, dále zařazení nutriční a farmakologické terapie. U závažných případů připadá v úvahu transplantace jater.

Hlavním cílem tohoto sdělení je zjistit, jak provedená transplantace ovlivnila kvalitu života pacientů. Tento hlavní cíl jsme rozdělili na několik otázek: Mění se postoj k užívání alkoholu po transplantaci v souvislosti s navazující ambulantní léčbou? Lze získat objektivní markery související s užíváním alkoholu u pacientů po transplantaci? Existují vzájemné souvislosti mezi postojem k alkoholu, kvalitou života a objektivními důkazy požívání alkoholu? Metoda tvorby dat.

Pro získání dat byl vypracován strukturovaný dotazník, který vycházel ze standardizovaných nástrojů WHOQOL-BREF a AUDIT. Výzkumný soubor.

Tvořilo 96 pacientů po transplantaci jater provedenou pro alkoholickou cirhózu a léčených v Institutu klinické a experimentální medicíny v Praze. Metody analýzy dat.

Získaná data byla zpracována na úrovni popisné statistiky, výsledky byly uvedeny v jednotlivých tabulkách a grafech. Závěr a výsledky.

Výsledky ukazují, že pacienti po transplantaci jater kvalitu svého života vnímají nezávisle na svém věku a pohlaví. Celkový počet respondentů ohodnotil svoji kvalitu života QOL jako průměrnou, neprokázaly se signifikantní rozdíly v kvalitě života mezi muži a ženami.

Odpovědi pacientů v dotazníku AUDIT ukazují, že naprostá většina z nich má bezproblémový vztah k alkoholu, což dokazují i jejich laboratorní hodnoty. Pacienti po úspěšné transplantaci jater se mohou bez závažnějších komplikací vrátit zpět k běžnému způsobu života i ke svému povolání, zejména ti, kteří nevykonávali manuálně obtížnější práci a jsou ve skupině středního věku.