Charles Explorer logo
🇨🇿

Místa setkávání pražských cechovních mistrů

Publikace

Abstrakt

Příspěvek na interdisciplinární konferenci "Místa setkávání: prostor a jeho narativy" pořádané doktorandy semináře středověku Ústavu světových dějin FF UK ve dnech 27. a 28. května 2021 v prostředí MS Teams. Referát si kladl za cíl představit ta místa, kde v pozdním středověku a raném novověku docházelo k pravidelnému setkávání pražských mistrů, kteří byli sdruženi v cechovních organizacích.

Na nejnižší úrovni se jednalo o koncentraci řemeslnických dílen v určité části města (mj. existence tzv. řemeslnických ulic). Dále bude pojednáno o místech, které byly spojeny s kultovní a samosprávnou činností cechů.

Jedná se zejména o kostel (popř. oltář), u něhož se konaly pravidelné mše cechu, cechovní artikule rovněž předepisovaly povinnou účast mistrů na pohřbech jejich spolubratrů. Vůbec nejdůležitějším z míst cechovního života bylo to, kde se mistři scházeli na kvartální schůze, které tvořily hlavní pilíř samosprávy řemeslnických organizací.

V rámci prezentace bylo o těchto místech pojednáno jednak v obecné rovině, jednak byla představena konkrétní místa spojená s pražskými cechy. Pozornost byla rovněž věnována výpovědní hodnotě různých typů pramenů a otázce vhodné metodologie výzkumu této problematiky. Časově je příspěvek zaměřen na období 15.-19. století.