Charles Explorer logo
🇨🇿

Využití virtuální reality v léčbě závislosti na alkoholu, marihuaně, opiátech a kokainu

Publikace na Lékařská fakulta v Plzni, 1. lékařská fakulta |
2021

Abstrakt

Virtuální realita (VR) se stává dostupným prostředkem a má potenciál k uplatnění v psychiatrii. Ke zvládání bažení se při terapii syndromu závislosti využívá metoda cue-exposure therapy (CET, terapie pobídkami).

VR se uplatňuje v simulaci expozic pro CET. Tento přehledový článek je pokračováním rešerše publikované r. 2019.

K vyhledávání vědeckých článků jsme použili databázi PubMed na základě klíčových slov "virtual reality & addiction"; "virtual reality & cue-exposure therapy". K tématu jsme k 10. 1. 2021 nalezli 15 článků, které splňovaly vstupní kritéria.

Ty jsme dále rozdělili do 3 skupin. První skupinu tvoří 3 jednotlivé studie k ověření použitelnosti VR u závislosti na opiátech, kokainu a marihuaně.

Ve druhé skupině je 7 studií k ověření použitelnosti VR u závislosti na alkoholu a ve třetí skupině 5 studií využití VR v terapii syndromu závislosti na alkoholu. Závěr: VR umožňuje exponovaným osobám se závislostí naučit se identifikovat a zvládat bažení v zabezpečeném prostředí.

Do budoucna je potřeba ověřit efektivitu VR CET v léčbě syndromu závislosti v randomizovaných, kontrolovaných intervenčních studiích.