Charles Explorer logo
🇨🇿

Podpůrná opatření ve vzdělávání - vliv navýšení časové dotace na výkon žáků se specifickými poruchami učení

Publikace

Abstrakt

Konferenční příspěvek představil výzkum disertační práce, která se zaměřuje na analýzu oblasti podpůrných opatření ve vzdělávání žáků se speciálními vzdělávacími potřebami. Hlavní oblastí studie je navyšování časové dotace na práci žáků se specifickými poruchami učení, což je jedna z nejčastěji volených forem podpory pro tyto žáky.

Po představení podpůrných opatření ve vzdělávání tak, jak aktuálně fungují v České republice (tedy rozdělení do pěti stupňů podpory s vysvětlením praktických rozdílů mezi nimi), byl prezentován samotný design výzkumu a jeho výsledky. Jedná se o kvantitativní analýzu výkonu žáků 9. tříd základních škol.

Výzkumný soubor obsahoval žáky s SPU (N=31) a intaktní žáky (N=188). Žáci pracovali na Testu struktury inteligence I-S-T 2000 R a jejich výkony byly následně statisticky zpracovány. Žáci s SPU měli k dispozici o 25 % na práci více, než žáci intaktní, ale byli hodnoceni také v základním čase. Pracovalo se s jejich výkonem v podobě hrubých skórů (tedy fakticky správně vyplněných položek), hrubé skóre se nepřevádělo na inteligenční kvocient.

Statisticky významné výsledky byly zjištěny v následujících oblastech. Žáci s SPU podali jednoznačně lepší výkon při navýšení času (než v čase základním) a to ve všech škálách i subtestech. Při navýšeném čase si vedli žáci s SPU lépe ve figurální škále testu a v subtestu Výběr obrazců; horší výkon podali v numerickém subtestu Číselné řady.

Pokud pracovali žáci ve stejném (základním) čase, pak byli intaktní žáci úspěšnější v numerické škále. V rámci verbální škály nebyly zjištěný žádné statisticky významné rozdíly ve výkonech, což je překvapivým zjištěním.

Ostatní výsledky nebyly statisticky významné. V závěru přednášky byl věnován prostor otázkám, které vyplývají z výše uvedených zjištění, a na která by se mohl cílit další výzkum.