Od publikace posledních evropských i českých doporučení pro diagnostiku a léčbu srdečn ího selhání (SS) uplynulo již pět let. Za tu dobu se nahromadila spousta nových poznatků o epidemiologii, prognóze, diagnostice, prevenci a léčbě SS.
Tento přehled přináší stručnou informaci o některých novinkách. Diskutuje např. problémy klasifikace SS podle hodnoty ejekční frakce (EF), zejména nedávno definovanou kategorii SS s EF ve středním pásmu (HFmrEF).
Veškerá na důkazech založená léčba SS se týká takřka výhradně nemocných se sníženou EF (HFrEF), u nemocných se SS a zachovanou EF (HFpEF) zůstává léčba empirická a symptomatická. Do léčby HFrEF vstupuje na základě výsledků klinických studií nová skupina účinných léčiv - inhibitory SGLT2 (tzv. glifloziny), které byly dosud používány jen jako perorální antidiabetika.
Na základě výsledků klinických studií se také rychle rozšiřují indikace pro duální inhibitor sacubitril/valsartan směrem k méně hemodynamicky stabilizovaným nemocným a tato látka se stále častěji nasazuje přímo, bez předchozí léčby inhibitorem ACE a/nebo sartanem.