Charles Explorer logo
🇨🇿

Využití stereotaktické radiochirurgie v léčbě hypofyzárních adenomů

Publikace na 1. lékařská fakulta |
2021

Abstrakt

Hypofyzární adenomy jsou nejčastější tumory selární oblasti. Jejich léčba je často komplexní a využívá kombinace více léčebných modalit: neurochirurgické, medikamentózní a radiační léčby.

Ve většině případů je metodou volby neurochirurgická operace. Výjimkou jsou prolaktinomy, u kterých je primární léčbou medikamentózní léčba dopaminergními agonisty.

U akromegalie a Cushingovy choroby se radiochirurgická léčba Leksellovým gama nožem (LGN) využívá především jako léčba sekundární u nádorových reziduí po neurochirurgické operaci. U prolaktinomů je hlavní indikací k radiochirurgické léčbě farmakorezistence.

Medikamentózní léčba je u hormonálně aktivních adenomů podávána pouze do doby nástupu účinku LGN, nikoliv celoživotně. Zástavy růstu adenomu je dosaženo u více než 90 % (hormonálně aktivních i afunkčních) hypofyzárních adenomů.

Nejčastější komplikací léčby LGN je rozvoj hypopituitarismu. Při respektování doporučené maximální střední dávky na hypofýzu < 15 Gy a na distální infundibulum < 17 Gy je možné rozvoj hypopituitarismu výrazně omezit.