Autor prezentuje v souborném sdělení současný stav a možnosti využití vyšetřování nádorové ctDNA v krvi nemocných s nemalobuněčnými karcinomy plic (NSCLC). Uvádí přehled současných nejčastěji využívaných platforem těchto vyšetření i výsledky některých studií, kter é tato vyšetření využívají při volbě systémové terapie i při sledování její účinnosti perspektivy využití těchto vyšetření se nabízejí v iniciální diagnostice a volbě léčebného postupu, dále při monitorování průběhu onkologické léčby, kde lze zjišťovat vznik rezistentních mutací a vývoj heterogenity nádorů.
Dalšími možnostmi jsou poté diagnostika přítomnosti minimální zbytkové nemoci a včasná detekce recidivy nádorového onemocnění. V úvahu přichází i vyšetřování mutační nálože nádorové ctDNA, která je jedním z prokázaných parametrů účinnosti imunoonkologické léčby.
Kromě nejnovějších vyšetřovacích zobrazovacích metod, které jsou základem diagnostiky a sledování účinnosti terapie NSCLC se nyní objevuje na scéně nový nástroj k diagnostice a monitoraci vývoje onemocnění, který může dále přispět k poznání biologie a dynamiky vývoje nádorových onemocnění a pravděpodobně i ke změně paradigmat diagnostických i léčebných postupu u nemalobuněčných karcinomů plic.