Analýza postupů nakládání s odpady je vícerozměrná výzva, které čelí orgány, zejména v rozvojových zemích, kde jsou zapotřebí opatření ke snížení množství odpadu, jeho opětovnému využití a zvýšení míry recyklace. Ukazatele výkonnosti se často používají k hodnocení kvality systémů nakládání s tuhým komunálním odpadem.
Některé studie však naznačují, že různé případy vyžadují pro hodnocení kvality systémů řízení rozdílné ukazatele. Využitelných reálných údajů a dat od obcí je navíc nedostatek, zejména pokud jde o práci prováděnou neformálním sektorem, v rámci systémů nakládání s odpady. Účelem této studie bylo analyzovat soubor indikátorů pro zkoumání recyklační kapacity šesti obcí ve vnitrozemí brazilského státu São Paulo.
Důraz byl kladen na to, jak probíhá sběr materiálu k recyklaci. Analýza odhalila, že obce mají sice selektivní sběr prováděný v městských oblastech, který je prováděn různými způsoby, ale ne vždy s podporou veřejné moci.
Provedená reálná studie ukazuje na velkou roli neformálního sběru na recyklační kapacitě zkoumaných měst. Tato studie odhaduje, že přibližně 8 % odpadu se shromažďuje neformální recyklací celkového množství odhadovaného na generaci a každý rok ve zkoumaných městech.
Průměrná míra recyklace ve vybraných městech je 10,8 %.