Východiska: Proces stárnutí je spojen s řadou problémů, které mohou být užíváním návykových látek dále prohlubovány. Zatímco zahraniční dostupné informace ukazují, že tato věková skupina je relativně vysoce ohrožena problémy spojenými s konzumací návykových látek, v ČR dosud nebylo téma užívání návykových látek ve starších věkových skupinách systematicky monitorováno.
Cíl: Cílem článku je podat souhrn současné situace a přehled o rozsahu problému v oblastech užívání alkoholu, psychoaktivních léků a nelegálních drog ve starš ích věkových skupinách v ČR. Metodika: Jsou použita prevalenční data z posledních reprezentativních celopopulačních průzkumů zaměřených na užívání návykových látek a údaje o uživatelích návykových látek v léčbě ve zdravotnické statistice.
Výsledky: V ČR lze odhadnout cca 140 tis. denních konzumentů alkoholu ve věku 55-64 let a dalších 200 tis. osob starších 65 let. V riziku v souvislosti s pitím alkoholu je v ČR odhadem 220 tis. ve věku 55-64 let a 220 tis. starších 65 let.
Do kategorie škodlivého pití spadá cca 130 tis. osob ve věku 55-64 let a 100-130 tis. osob starších 65 let. Psychoaktivní léky bez doporučení lékaře užívá aktuálně cca 290 tis. ve věku 55-64 let a 630 tis. osob starších 65 let.
Dlouhodobě, pravidelně, případně injekčně užívá nelegální drogy odhadem 1500 osob starších 50 let, z nich odhadem cca 1000 užívá pravidelně, dlouhodobě a/nebo injekčně pervitin a cca 500 opioidy. Závěry: S ohledem na pokračující stárnutí populace lze předpokládat, že počet osob ve starších věkových skupinách ohrožených problémy spojenými s konzumací návykových látek, zejména užíváním alkoholu a psychoaktivních léků, bude do budoucna narůstat.