Charles Explorer logo
🇨🇿

Přehled biomarkerů a jejich vztah k axiálním spondyloartritidám asociovaným s idiopatickými střevními záněty

Publikace na 1. lékařská fakulta |
2021

Abstrakt

Axiální spondyloartritidy (axSpA) provázené idiopatickým střevním zánětem (ISZ), známé také pod názvem enteropatické spondyloartritidy, jsou systémová onemocnění charakterizovaná chronickým zánětem jak muskuloskeletálního, tak gastrointestinálního traktu. Výskyt ISZ u pacientů se spondyloartritidiou (SpA) byl popsán v 6-14 %, ale téměř 60 % pacientů se SpA má subklinický makroskopický nebo mikroskopický střevní zánět při endoskopickém vyšetření.

Přítomnost genu human leukocyte antigen 27 (HLA-B27) u SpA/ISZ se pohybuje kolem 50-80 %. To je podstatně méně než u ankylozují spondylitidy (AS), kde je HLA-B27 pozitivních asi 85-95 % nemocných.

Doposud je jen málo markerů, které dokážou predikovat rozvoj ISZ u axSpA. Jako slibný ukazatel se jeví aminopeptidáza endoplazmatického retikula (ERAP-1).

ERAP-1 je také zvažován jako jeden z možných patofyziologických faktorů, které přispívají k rozvoji ulcerózní kolitidy (UC) u pacientů s axSpA. Popsány byly další genové varianty související s dráhou IL-17/23.

U ISZ se kandidátním genem jeví polymorfismu NOD2/CARD15. Přítomnost alespoň jedné ze tří známých genových variant NOD2/CARD15 několikanásobně zvyšuje riziko vzniku ISZ, zejména Crohnovy choroby (CD) a současně souvisí s rizikem rozvoje sakroilitidy u pacientů s ISZ.

Na rozdíl od HLA-B27 není NOD2/CARD15 spojen s rizikem vývoje SpA u pacientů s ISZ. Popsané byly i sdílené chorobou specifické geny, např.

IL23R, IL12B, STAT3, PTGER4 a další. K diagnostice či hodnocení aktivity onemocnění slouží reaktanty akutní fáze (CRP, FW), kompozitní indexy (BASDAI, ASDAS skóre), skupina cytokinů (IL-2, IL-6, IL-11, IL-23), pANCA protilátky, ASCA protilátky, sérový a fekální kalprotektin.

Mezi prediktory radiografické progrese u axSpA lze zařadit například stanovení DKK-1, sclerostinu a antisclerostinu. V této práci uvádíme přehled doposud nejslibnějších biomarkerů a jejich vztah k axiálním spondyloartritidám asociovaným s ISZ.

Nalezení vhodných biomarkerů by mohlo ozřejmit nejen patogenezi onemocnění, ale současně možnost korelovat vzájemnou aktivitu onemocnění axSpA a ISZ.