Se zvyšujícím se podílem stárnoucí populace přibývá starších osob s poruchami paměti. Včasná a správná diagnostika příčin těchto potíží může vést k zahájení účinné terapie, zmírnění progrese onemocnění a zlepšit tak i kvalitu života nemocného i jeho okolí.
Cílem projektu vyšetřování paměti v lékárnách je včasný záchyt pacientů s podezřením na poruchu kognice, a to ideálně ve stadiu mírné kognitivní poruchy, ale i v pokročilejších stadiích demence. Farmaceuti jako zdravotničtí pracovníci touto aktivitou podstatně rozšiřují dostupnost preventivního vyšetření pomocí původních českých testů ALBA a POBAV a navíc sehrávají významnou roli v edukaci a informovanosti společnosti. Článek volně navazuje na text uveřejněný ve 4. čísle tohoto periodika v roce 2020, který se věnoval teoretickému úvodu do této problematiky a představil základní nástroje vyšetřování paměti v lékárně.
Tentokrát přináší konkrétní popis postupu při screeningu kognitivních poruch v lékárně vycházející z reálné lékárenské praxe a je doplněn o 2 kazuistiky věnující se tomuto typu odborné péče poskytované certifikovanými farmaceuty v České republice.