Charles Explorer logo
🇨🇿

Moderní léčba chronického srdečního selhání

Publikace na Lékařská fakulta v Hradci Králové |
2022

Abstrakt

Chronické srdeční selhání patří mezi velmi významné příčiny morbidity a mortality ve vyspělých zemích. V posledních letech bylo dosaženo pokroku jak ve farmakoterapii, tak i v nefarmakologických přístupech v léčbě tohoto onemocnění.

Cílem tohoto přehledu je podat základní informace o současných možnostech farmakologické léčby srdečního selhání, kde se v poslední době objevilo několik nových léků a také nové indikace stávající terapie. Mezi nové léky patří především glifloziny (dapagliflozin a empagliflozin), které prokázaly svoji účinnost v léčbě srdečního selhání nejenom u diabetiků, a proto je jejich podání doporučeno v iniciálních fázích srdečního selhání.

Velmi příznivě působí také sakubitril/valsartan, který může podle posledních doporučení Evropské kardiologické společnosti být iniciálním lékem pro blokádu systému renin-angiotenzin-aldosteron, a nahradit tak inhibitory ACE. Nadějným lékem je i stimulátor guanylátcyklázy (vericiguat).

Součástí doporučené strategie léčby je také korekce nedostatku železa. Přehled současné léčby doplňují základní informace o nefarmakologických postupech.