Charles Explorer logo
🇨🇿

Stimulace oblasti levého raménka je fyziologická alternativa pravokomorové/ biventrikulární stimulace - výsledky registru implantačního centra

Publikace na 3. lékařská fakulta |
2022

Abstrakt

Stimulace oblasti levého Tawarova raménka (LBBAP) je nový způsob stimulace u nemocných s bradykardií či indikací k resynchronizační terapii (CRT). Údajů o peroperačních a pooperačních výsledcích této metody je nedostatek. Metody: Do registru byli zařazeni všichni nemocní s bradykardií nebo indikací k CRT, u kterých byla v období 11/2018-5/2021 v průběhu operačního zákroku prováděna LBBAP v Kardiocentru FNKV a 3.

LF UK. Většina pacientů byla do registru zařazena prospektivně a vybrané ukazatele byly doplňovány retrospektivně.

Ke shromáždění základních klinických, peroperačních a pooperačních ukazatelů byly použity údaje z elektronického nemocničního infomačního systému a elektrofyziologického zařízení používaného v průběhu operačních zákroků. Výsledky: LBBAP byla prováděna u 329 pacientů, z toho se jednalo o 237 nemocných s bradykardií a 92 nemocných se CRT indikací.

Stimulační prahy k dosažení LBBAP byly průměrně 0,6 +- 0,5 V na 0,5 ms a při průměrné délce sledování 5 +- 5 měsíců byly stabilní (0,7 +- 0,3 V na 0,4 ms). Komplikace byly pozorovány u 26 pacientů (8 %), z toho se u 15 z nich jednalo o komplikace specifické pro LBBAP (12x peroperační penetrace elektrody do dutiny LKS, 1x bolest na hrudi a 1x bolest na hrudi s elevacemi ST úseků po fixaci elektrody), které však odezněly bez následků ještě v průběhu zákroku.

Celková úspěšnost LBBAP byla 89 % a byla signifikantně vyšší u pacientů s bradykardií, než u pacientů se CRT indikací (92 % vs. 83 %, p = 0,02). Byl pozorován významný vliv počtu provedených zákroků na úspěšnost LBBAP a výskyt některých komplikací.

Závěr: LBBAP je možnou alternativou trvalé kardiostimulace u pacientů s bradykardií a indikací k CRT. Vyskytují se u ní některé specifické komplikace, jejichž význam je potřeba posoudit v kontextu benefitu metody v randomizovaných studiích.