Příspěvek se pokouší nahlédnout za metaforicky chápaný horizont, a to primárně v návaznosti na současné události, které doslova zaplňují veřejný prostor v našem osobitém kulturně-sociálním prostředí. Jakým způsobem je dnes nakládáno s informacemi ve veřejném prostoru? Jak se lze v dnešní "tekuté" informační době vypořádat s nadbytkem různorodých informací, respektive, jak lze, co možná nejefektivnějším způsobem, zohlednit nejvíce hodnotné informace a současně udržet premisu validity (či alespoň jisté zdání o ní)? Co vlastně dnes utváří onen horizont jednotlivých událostí (pokud vůbec existuje něco takového) a, co všechno na něj (ať již přímým nebo nepřímým způsobem) působí? Jakou roli zde hraje specifická společenskovědní disciplína - filosofie? Tyto otázky zde budou nanejvýš důležité a zároveň rozvíjejí hlavní iniciaci v rámci zvoleného tématu.
S výše uvedenými podněty se příspěvek pokouší poukázat na nynější uchopování filosofie samé a vyplývající skutečnosti, které jsou na současný přístup k této společenskovědní disciplíně koherentně navázány. Zvolené téma se poměrně razantním způsobem vymezuje vůči určitým skutečnostem, jevům a fenoménům, které jsou momentálně aktuální (jsou tzv. v kurzu).
Není tak rozhodně činěno z čistě pragmatického důvodu, nebo snad ze snahy ideologického charakteru. Příspěvek se snaží hlavně zohlednit relevantní skutečnosti, jejich důsledky a pokouší se nahlédnout k samotnému horizontu neustále plynoucích událostí našich životů.