Volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR 2021 byly vnímány jako jedna z klíčových událostí roku, která rozhodne o dalším směřování poměrně polarizované země. I dle průběžně zveřejňovaných předvolebních průzkumů se očekávaly významné změny v rozložení sil v rámci stranického systému.
Podstatnými milníky pak byly nejen konsolidace opozičních sil a sestavení dvou volebních koalic, ale v návaznosti na rozhodnutí Ústavního soudu ČR též změna volebních pravidel ve volebním roce. Volby pak přinesly proměnu stranické soutěže - stanuly proti sobě hnutí ANO a SPD na straně jedné, a volební koalice SPOLU a PirSTAN na straně druhé.
Do Poslanecké sněmovny se neprobojovaly nejen ČSSD a KSČM, ale nedostal se do ní žádný nový samostatný subjekt. Ukázalo se, že seskupení do volebních koalic dodalo opozičním subjektům potřebnou sílu k tomu porazit stávající menšinovou vládu ANO a ČSSD opřenou o podporu KSČM.
Koalice SPOLU volby vyhrála, koalice PirSTAN však se svým volebním výsledkem zůstala lehce za očekáváním. Je proto otázkou dalšího postoje, jak budou jednotliví aktéři z dlouhodobé perspektivy reagovat nejen na modifikované části volebního zákona, ale i na výsledky koaličních projektů.
Bude to pochopitelně i trvalost a odolnost jednotlivých volebních koalic, co bude mít určitý vliv na budoucí uvažování politických stran a hnutí o této alternativě.