Charles Explorer logo
🇨🇿

Friedreichova ataxie v ČR - předběžné výsledky komplexního zhodnocení 25 pacientů

Publikace na 1. lékařská fakulta, Fakulta tělesné výchovy a sportu, 2. lékařská fakulta |
2022

Abstrakt

Friedreichova ataxie je autozomálně recesivně dědičné onemocnění způsobené mutací v genu FXN pro protein frataxin. Při dysfunkci či nedostatku frataxinu dochází k akumulaci železa v mitochondriích, což vede až k zániku buněk.

Frataxin je nejvíce exprimován v mozečku, kardiomyocytech a pankreatu. Nemoc se obvykle manifestuje nejistotou při chůzi (ataxií).

Mezi další časté příznaky patří skolióza, kardiomyopatie a diabetes mellitus. Onemocnění může být spojeno s mozečkovým kognitivně-afektivním syndromem.

Dosud bylo onemocnění neléčitelné. V současnosti se v (pre)klinických fázích výzkumu testují biologické léky zaměřené na snížení oxidačního stresu v mitochondriích, případně na zlepšení funkce, suplementaci či zvýšení exprese frataxinu a probíhá 5 studií genových terapií, včetně lokální genové terapie (atrofie optického nervu).

V prezentaci představujeme komplexní protokol nově zaváděný v Centru hereditárních ataxií FN Motol a 2. LF UK (CHA), harmonizovaný s protokolem EFACTS (European Friedreich's Ataxia Consortium for Translational Studies).

Cílem projektu je prokázat korelaci mezi klinickými, genetickými a laboratorními parametry (včetně objektivizace mitochondriálních funkcí v krevních buňkách) ke zlepšení diagnostiky onemocnění, stejně jako ke sledování průběhu onemocnění použitelnému i v klinických studiích. V rámci protokolu jsou pacienti vyšetřeni klinicky včetně administrace škál, jsou jim odebrány biologické vzorky a absolvují další specializovaná vyšetření.

Představujeme předběžné výsledky 24 pacientů vyšetřených v roce 2021 novým komplexním EFACTS protokolem. CHA eviduje od r. 1999 73 pacientů s geneticky potvrzenou Friedreichovou ataxií.

Vzhledem k udávané prevalenci 1:20-50 tis. (tj. v ČR asi 200-500 pacientů) předpokládáme, že je stále toto onemocnění v ČR poddiagnostikováno. Přitom registrace pacientů do evropského registru umožní pacientům časnější přístup ke klinickým studiím a terapiím.