U klientů se závislostí spolupracuje celý multidisciplinární tým, který se snaží eliminovat negativní důsledky užívání návykových látek. Součástí multidisciplinárního týmu podílejícího se na léčbě závislosti by měl být nejen psychiatr, psycholog, adiktolog, sociální pracovník, aktivizační pracovník a zdravotní sestra, fyzioterapeut, ale i ergoterapeut.
Ergoterapeut má důležitou roli u klientů se závislostí, neboť jedinci se závislostí vykazuj í negativní změny ve všech oblastech, jak psychosociální, kognitivní, tak i fyzické. Ergoterapie má tedy nezastupitelnou roli i v oblasti léčby závislostí, kdy pomáhá klientům s návratem do plnohodnotného života a s prováděním smysluplných aktivit.
Klienti následně mnohdy zjišťují, že pokud se vrátí zpět ke zdravému životnímu stylu plnému zodpovědných a zábavných aktivit, zůstanou střízliví déle. Cílem článku je představit práci ergoterapeuta, jeho kompetence a uplatnění podložené klinickými zkušenostmi a studiem odborné literatury. Článek je koncipován jako přehled možností práce ergoterapeuta u klientů s různým typem závislosti.
Bylo provedeno mapování současných právních norem upravujících kompetence ergoterapeuta a literární rešerše ve vybraných databázích. Ergoterapeut má široké uplatnění při práci s adiktologickými klienty, v českých podmínkách se často zaměřuje především na relaxační techniky a rukodělné práce.
Spektrum kompetencí ergoterapeuta je však mnohem širší: např. se zaměřuje na soběstačnost, kognitivní funkce, produktivitu a volný čas, práci s relapsem, prevenci procesu primingu, práci se zkresleným myšlením, zvládání stresu, rozvoj sociálních dovedností, práci s rodinou a blízkým okolím klienta, práci v komunitě.