Klimatická změna a s ní spojené teplotní extrémy představují pro města zásadní výzvu, která ohrožuje nejen budoucí prosperitu ale i zdraví a celkovou kvalitu života městského obyvatelstva. Adaptace na změnu klimatu je proto jedno z předních témat v souvislosti s udržitelným rozvojem měst a společnosti jako takové.
Tento článek představuje metodiku hodnocení zranitelnosti městské populace vůči teplotním extrémům do roku 2050 a výsledky její aplikace na příkladě města Brno. Na základě hodnocení, které zahrnuje několik variantních scénářů klimatického a socioekonomického vývoje a míry zaváděn í adaptačních opatření, byl identifikován vývoj zranitelnosti městské populace jednotlivých území napříč městem.
Všeobecně platí, že zranitelnost se odvíjí od vývoje globálního klimatu, míry zastavěnosti, hustoty osídlení území a podílu zranitelné populace, přičemž implementace adaptačních opatření má na tento vztah významný zmírňující vliv. Tato metodika hodnocení zranitelnosti vůči teplotním extrémům tak představuje významný podpůrný nástroj pro městské plánování, poskytující komplexní informace o možném budoucím vývoji města v souvislosti se změnou klimatu a možnostmi adaptačních intervencí.