Charles Explorer logo
🇨🇿

Kvalita služeb poskytovaná konziliárními týmy paliativní péče - hodnota zpětné vazby

Publikace na 1. lékařská fakulta, Filozofická fakulta |
2022

Abstrakt

Cíl: Cílem studie bylo posouzení kvality činnosti konziliárních týmů paliativní péče (KTPP) v rámci pilotního projektu MZ ČR, a to z perspektivy zdravotnických profesionálů v nemocnicích, ve kterých tyto KTPP pracují. Pilotní projekt i výzkum probíhal v rámci programu MZ ČR "Podpora paliativní péče - zvýšení dostupnosti zdravotních služeb v oblasti paliativní péče v nemocnicích akutní a následné péče".

Vedlejším cílem je ověření využitelnosti dotazníkového nástroje Pediatric Advanced Care Team Consult Feedback Survey (PACTCFS) v českém prostředí k získání zpětné vazby od zaměstnanců. Metoda: Ke zjištění zpětné vazby byla využita škála Pediatric Advanced Care Team Consult Feedback Survey (CHOP, 2019).

Tento nástroj byl přeložen pro české prostředí pro účely této studie a byl použit v rámci výzkumu všech relevantních zaměstnanců majících zkušenost s působením KTPP v šesti nemocnicích (n=752), ve kterých působí pilotní paliativní týmy projektu MZČR "Podpora paliativní péče - zvýšení dostupnosti zdravotních služeb v oblasti paliativní péče v nemocnicích akutní a následné péče" [1]. Výsledky: Výsledky výzkumu ukázaly na užitečnost paliativních týmů pro zdravotníky, kteří pracují s pacienty se závažnou život limitující diagnózou. 86 % z nich by opakovaně žádalo o intervenci v totožné situaci i v budoucnu, 83 % potvrdilo, že týmy pomohly objasnit cíle, přání a preference pacientů a jejich rodin, 76 % vnímalo jejich doporučení ohledně zvládání symptomů jako užitečná a 80 % respondentů mělo pocit, že v rámci působení KTPP byla rodinám poskytnuta dobrá podpora.

Vzniklá jednodimenzionální sumační škála vykazuje vysokou vnitřní konzistenci (Cronbach Alpha 0,91). Diskuse: Dotazník Pediatric Advanced Care Team Consult Feedback Survey se ukázal jako relevantní nástroj k měření zpětné vazby práce konziliárních týmů paliativní péče.

Tento nástroj může sloužit pro získání zpětné vazby od zaměstnanců nemocnic a pro měření jejího vývoje v čase. Vzhledem k počáteční fázi implementace paliativní péče do nemocničního prostředí v ČR může být tento nástroj využit i jako jeden ze způsobů hodnocení míry úspěšnosti implementace nové služby do organizace.