Charles Explorer logo
🇨🇿

Dlouhodobé monitorování pomocí ERT a seismického vysokofrekvenčního prozařování v PVP Bukov

Publikace na Přírodovědecká fakulta |
2022

Abstrakt

V prostoru Podzemního výzkumného pracoviště (PVP) Bukov je prováděn dlouhodobý monitoring horninového masivu pomocí geofyzikálních metod. Pomocí metody elektrické odporové tomografie (ERT) jsou monitorovány změny zdánlivých elektrických odporů na stěně důlního díla.

Využívá se 48 elektrod na profilu s krokem 25 cm. Frekvence opakování byla v testovací fázi 8x za den, ve fázi monitorování je měřeno jednou denně.

Vysokofrekvenční seismické prozařování využívá jednoho seismického budiče a tří snímačů ve vzdálenostech 30, 60 a 90 cm od zdroje. Prozařování je realizováno 4 x denně.

Délka řad monitorování je v současnosti přes 2 roky. Bylo zjištěno, že měřené veličiny vykazují týdenní periodicitu změn, která je dávána do souvislosti s režimem větrání v dole.

V důsledku větrání dochází v některých obdobích k periodickým změnám teploty (o cca 1-2 °C) a vlhkosti vzduchu (o cca několik %). Tyto změny za daných okolností vedou k jednoznačně měřitelným změnám zdánlivých měrných odporů horninového prostředí a současně i ke změnám amplitud a frekvencí seismických vln.

Na základě analýzy S-cody vln seismického prozařování lze soudit, že se nejedná jen o přípovrchový projev, ale změny horninového masivu zastihují větší objem hornin v okolí podzemního výrubu.