Charles Explorer logo
🇨🇿

Policejní kůň a kontrola davu na příkladu Prahy přelomu 19. a 20. století

Publikace na Filozofická fakulta |
2021

Abstrakt

Ve svém příspěvku bych chtěl představit koně z poněkud netradičního pohledu - jako nástroj ke kontrole davu na konci "dlouhého" 19. století. Na základě pražských nacionálních nepokojů mezi lety 1897 a 1914 ukážu, jakou roli kůň měl, jak byl vnímán a formován v dobovém diskurzu.

Naskýtají se v podstatě dva pohledy. První z nich se bude týkat policejních koňů jako takových, jejich tréningu, přípravy či ustájení, které umožňovaly jejich nejefektivnější využití v městském prostoru během demonstrací a nepokojů. Účelem této části nebude popsat historický vývoj chovu policejních koní obecně, ale spíše představit zvíře jako součást konkrétní doby a situace. Hlavním zdrojem budou zejména policejní archivní prameny (Policejní ředitelství v Národním archivu). I z toho důvodu příprava závisí zejména na dostupnosti archivů.

Druhá část, která zároveň tvoří jádro mého příspěvku, bude ukazovat koně jako součást dobového diskurzu. V této části budu pracovat zejména s českým a německým tiskem, dobovou pamětí, stejně jako s policejními reporty o nepokojích v daném období. Na základě kvalitativní obsahové analýzy a kritické diskurzivní analýzy ukážu, jak byl policejní kůň při nasazení během demonstrací a nepokojů na přelomu 19. a 20. století vnímán. V zásadě se přitom rýsují tři odlišné pohledy, které se vážou na zvolené prameny. Jeden z nich je pohled demonstrujících či jejich mediální reprezentace. Druhé hledisko budou zastávat ti, kteří na jejichž "obranu" byli koně nasazeni. Nakonec je významné také vnímání koně samotnými policisty. Věřím, že kontrastní analýza těchto názorových skupin ukáže, jakou společenskou roli policejní kůň během demonstrací zastával a jaké bylo jeho místo a hodnota v "politice ulice". Zároveň představím, jak využití tohoto zvířete ovlivňovalo mediální image policistů.

Věřím, že můj příspěvek přináší nejen nový zajímavý pohled na téma zvířat v městském prostoru, ale také neobvyklý přístup k pramenům, kdy pro výzkum bude využito tradičních pramenů pro studium "politiky ulice" - tedy zejména kombinace tiskových a policejních zpráv.