Charles Explorer logo
🇬🇧

Hic sunt dracones? Alpské vysokohorské oblasti v 18. století jako nově objevovaný svět : Jiné světy, interdisciplinární konference studentů doktorského studia, Ústav pro dějiny umění FF UK a Ústav dějin umění AV ČR, 10. 6. 2022

Publication at Faculty of Arts |
2022

This text is not available in the current language. Showing version "cs".Abstract

V době, kdy bylo v plném proudu objevování vzdálených končin mimoevropského světa, jeden dosud přehlížený svět v srdci Evropy stále čekal na své prozkoumání. Stejně jako jiné vysokohorské oblasti i nejvyšší vrcholy Alp nebyly po mnoho staletí předmětem valného zájmu Evropanů. V osmnáctém století ovšem začalo přibývat jedinců, kteří překonali onu směsici lhostejnosti, odporu a strachu a vydali se na expedici vstříc doslova bílým místům tehdejší mapy.

Příspěvek ukáže, jak vybraní cestovatelé té doby ve svých dílech reprezentovali pro ně opravdu nový svět alpských vysokohorských oblastí. Zaměří se konkrétně na reprezentace vizuální - přílohy cestopisů. Ať už se tyto reprezentace hemžily draky nebo kamzíky, všechny obsahovaly spoustu "dosud nevídaného" a "jiného", a to nejen z fyzického, ale i duchovního hlediska. Nejednalo se totiž jen o zachycení fyzické podoby daných krajin, ale i pocitů, které pohled na ně vzbuzoval - autor bude argumentovat, že se tyto pocity mnohem více blížily myšlenkovému světu romantismu než tehdy dominantního osvícenství, a že právě setkání s novým světem velehor hrálo v brzkém prosazení takových ideových vzorců důležitou roli. Na daném příkladu tak ukáže, jakým způsobem jsou "vnější" a "vnitřní" svět člověka navzájem úzce propojené - setkání s "odlišným" tam venku se odrazí v proměně smýšlení, ale zároveň je určitý posun ve smýšlení předpokladem už pro samotné překročení hranice ze "známého" do "jiného" světa.