V říjnu 2021 byl spuštěn nový terénní projekt česko-uzbecké archeologické expedice, zaměřující se na vývoj osídlení a minulého využití krajiny na středním toku Surchandarji (jižní Uzbekistán). Za účelem zkoumání hypotetického ekonomického zázemí hrazeného sídliště Chajtabádtepa byl zvolen flexibilní metodologický rámec založený na přístupech intenzivních povrchových sběrů běžných ve Středomoří a v Evropě.
Tento článek představuje projekt jako takový, jeho cíle a metodologii, a zaměřuje se detailně na jednu z oblastí zkoumaných během jeho pilotní sezóny, oblast Bajtepa IV. Článek se zaměřuje na distribuci rozpoznaných artefaktů a někdejší morfologii nyní zničené lokality, zachycenou na historických satelitních snímcích. Zvláštní zájem je věnován malému souboru tří nalezených terakotových figurek.
Shromážděná data poukazují na velký potenciál oblasti výzkumu i zvolených metod. Co se týče lokality Bajtepa IV, byla navržena nová datace jejího využívání, posouvající její vznik do doby železné.