Příspěvek se zabývá sporem o soupis literární činnosti Jana Husa mezi kustodem pražské univerzitní knihovny Josefem Truhlářem (1840-1914) a středoškolským profesorem Václavem Flajšhansem (1866-1950), který probíhal v letech 1898-1905. Druhý jmenovaný připravoval od roku 1898 soupis díla Jana Husa (vyšel v roce 1900), zatímco první pracoval od roku 1897 na katalogu rukopisů pražské univerzity (vyšel v letech 1905/1906).
Podrobně se zabývali evidencí dochovaných rukopisů děl Jana Husa. Zejména první fáze polemiky ukázala, že se Flajšhans chtěl prezentovat jako kvalifikovan ý badatel, který dokáže interpretovat Husovo dílo v kontextu dobového národního diskurzu a jehož výzkum je založen na pečlivém zkoumání rukopisných pramenů.
Narazil však na bystrý úsudek a houževnatost Truhláře, který poukazoval na chyby a nedostatky ve Flajšhansových pracích a na omyly v jeho polemických článcích. Truhlář se navíc někdy uchyloval k určitým zjednodušením, například pokud jde o počet objevených rukopisů, a dopouštěl se i drobných chyb, které později otevřeně přiznával, stejně jako v některých případech Flajšhans.
Přesto je přínos obou badatelů k výzkumu Jana Husa zásadní.