Charles Explorer logo
🇨🇿

Včasné zahájení embryotransferů po transplantaci dělohy v zájmu zkrácení podávání imunosupresivní léčby

Publikace na 1. lékařská fakulta |
2022

Abstrakt

Transplantace dělohy představuje nadějnou metodu kauzální léčby absolutního uterinního faktoru neplodnosti u žen s chybějící či reprodukčně nefunkční dělohou. Léčba sterility pomocí transplantace dělohy je stále v experimentální fázi a pravidla provádění jednotlivých kroků této složité metody nejsou dosud jednoznačně stanovena.

Potenciální příjemkyně dělohy podstupuje před transplantací stimulaci ovarií a oplodnění cestou in vitro fertilizace. Takto získaná embrya se kryoprezervují a uskladňují.

Transfer jednoho embrya se provádí v odstupu po transplantaci, kdy příjemkyně dělohy užívá pouze nefetotoxická imunosupresiva. V první studii transplantace dělohy ve Švédsku se embryotransfery začaly provádět v odstupu 12 měsíců od transplantace.

Vzhledem k rostoucím zkušenostem zejména s časnými rejekcemi po transplantaci dělohy a průběhy těhotenství byl v několika probíhajících studiích experimentálně zkrácen interval mezi transplantací a prvním embryotransferem na 6 měsíců. Hlavním důvodem včasného zahájení embryotransferů po transplantaci dělohy je zkrácení celkové doby podávání imunosuprese.

Bezpečnost kratšího než ročního intervalu mezi transplantací dělohy a prvním embryotransferem po transplantaci by však měla být dále studována.