Učebnice slouží jako materiální didaktické pomůcky, které reprezentují obsah vzdělávání konkrétního předmětu. Jsou využívány jak přímo ve výuce, tak učiteli pro jejich vlastní přípravu.
Učebnice prezentují výběr vědeckých poznatků a jejich transformaci, aby byly co nejvíce přístupné žákům. Z těchto důvodů učebnice sehrávají významnou roli jako potencionálně realizované kurikulum.
Cílem výzkumu bylo provést obsahovou analýzu vybraných kapitol českých učebnic pro základní školy pojednávajících o problematice prokaryotických organismů. Analyzováno bylo celkem devět učebnic přírodopisu disponujících v současné době platnou schvalovací doložkou Ministerstva školství.
Předmětem analýzy byly odborné pojmy jakožto strukturní elementy obsahu a jejich následná klasifikace. Mezi jednotlivými učebnicemi byly zjištěny značné rozdíly.
Nejvyšší pozornost problematice daného tématu byla věnována v učebnicích nakladatelství Prodos a Taktik. Pouze v těchto dvou učebnicích je zařazen výkladový text zaměřený na doménu Archea.
Téma prokaryotických organismů je prezentováno především z pohledu jejich patogenity, morfologie a výskytu. Pozornost je tak upřena především k deskriptivní terminologii a negativnímu pohledu na prokaryota.
To může zásadním způsobem ovlivňovat postoje žáků k tématu i vědě jako takové.