Charles Explorer logo
🇨🇿

Vlastnictví, správa a zachování šlechtického sídla: stát versus soukromý vlastník

Publikace na Filozofická fakulta |
2022

Abstrakt

Studie představuje výsledky kvalitativního výzkumu realizovaného v letech 2019 až 2022 v rámci projektu Řeč materiálu: Tradiční řemeslné technologie pro záchranu kulturního dědictví a současný životní styl. Cílovou skupinou byli kasteláni státních hradů a zámků a soukromí vlastníci šlechtických sídel v České republice.

Hlavním cílem výzkumu bylo identifikovat faktory, které ovlivňují péči o památkový objekt a mobiliární fond, jeho zachování a obnovu. V úvodu studie je přiblížena konfiskace šlechtických panství po druhé světové válce, restituce šlechtických panství po roce 1989 a přesuny mobiliárních fondů zpět do místa jejich původu.

Pozornost je také věnována vzniku a formování role kastelána pro správu, zachování a rozvoj šlechtického sídla. Následně je popsán kvalitativní výzkum, který usiloval odhalit důvody chování a motivy jednání respondentů, kastelánů státních hradů a zámků a soukromých vlastníků památkových objektů, stanovených nepravděpodobnostním výběrem, které vyplývají z kompetencí, omezení anebo možností správy objektu či jeho vlastníka.

Dílčím cílem bylo zjistit, jakým způsobem jsou zajištěny a využívány restaurátorské a řemeslné práce. Součást výzkumu představovala komparace výpovědí respondentů a specifičnost jejich vnímání stavu a vývoje řemesel v současnosti na území České republiky.

Výzkum a jeho závěry otevřely problematiku správy památkových objektů ve státním a v soukromém vlastnictví, jež je vnímána spíše jako okrajový fenomén. Doposud nebylo ani v zahraničním prostředí realizováno mnoho výzkumů, které by se zaměřovaly na některé aspekty vlastnického spektra českého památkového fondu.