Období od počátku 18. století do poloviny čtyřicátých let je současně dobou provádění řady správních reforem, obdobím zřizování nejrůznějších komisí, především při českém místodržitelství a české komoře. Zvláštní skupinu v jejich rámci představovaly ty, do jejichž kompetence spadaly záležitosti týkající se židovského obyvatelstva, mezi nimiž zaujímala přední místo židovská komise (tzv.
Commissio in rebus Judaeorum), zřízená v roce 1714. Na konci sedmdesátých let 17. století byla ustavena komise redukční, vedle ní existovaly další komise - pro administraci finančních záležitostí ze strany židovských představených byla zřízena komise inkviziční, jejíž činnost byla více či méně propojena s komisemi pro řešení otázek daňových.
S problematikou židovského pardonu a současně se záležitostmi kontribučními byla spojena působnost speciální pražské komise pro řešení otázek ekonomických a policejních (Economie- und Polizeikommission), označovaná v písemných pramenech jako komise kontribuční, hospodářská či administrační.