Audit je nezávislý dokumentovaný proces za účelem kontroly správnosti prováděných činností; má vést ke zvyšování kvality poskytované zdravotnické péče a k efektivnějším pracovním postupům. Rozlišují se dva základní typy auditů: interní, který se provádí v rámci organizace, a externí realizovaný akreditovanou firmou.
Záměrem auditu je zajištění nezávislé zpětné vazby, prověření funkčnosti systému a analýza rizik. Postupy pro zajištění kvality v radioterapii včetně provádění auditů jsou definovány mezinárodní i českou legislativou - závazné jsou dokumenty mezinárodních organizací (IAEA, EURATOM, WHO) a tuzemská legislativa - Zákon o specifických zdravotních službách č. 373/2011 Sb., Národní radiologické standardy a další.
Konkrétní forma interního klinického auditu je stanovena v rámci jednotlivých pracovišť. Cílem sdělení je prezentace vlastních zkušeností s interním klinickým auditem oddělení radioterapie Ústavu radiační onkologie 1.
LF UK a FN Bulovka v Praze. Audit je prováděn ve čtyřech částech: radiační ochrana, lékařské postupy, fyzikálně-technická část a postupy radiologických asistentů.