Charles Explorer logo
🇨🇿

Suplementace perorálním vitaminem B12 u pacientů s Crohnovou nemocí po ileokolické resekci. Ano, či ne?

Publikace na 1. lékařská fakulta |
2022

Abstrakt

Ověřit efekt a bezpečnost perorálně podávaného vitaminu B12 u pacientů s Crohnovou nemocí po ileokolické resekci. Metodika: U 23 pacientů s Crohnovou nemocí po ileokolické resekci a nízkou počáteční koncentrací kobalaminu jsme porovnávali jeho hladinu a hladinu aktivní formy po měsíční suplementaci kobalaminem (kohorta A) s 19 pacienty rovněž s Crohnovou chorobou po resekci ilea, užívající substituci vitaminem B12 dva měsíce (kohorta B).

Výsledky: U obou sledovaných skupin byl po 14 dnech terapie kobalaminem zaznamenán signifikantní vzestup jak sérové hladiny vitaminu B12, tak i jeho aktivní formy. Nadále byly koncentrace obou sledovaných parametrů po dobu trvání suplementace cyanokobalaminem stabilní.

V případě přerušení substituce po 30 dnech od zahájení (kohorta A) došlo k opětovnému poklesu hladin obou analytů, zatímco v kohortě B (terapie trvající 60 dnů) nedošlo k signifikantní fluktuaci hladin ani jednoho z měřených parametrů. Kohorta B (2měsíční suplementace) zaznamenala signifikantně vyšší koncentraci celkového kobalaminu (p = 0,0044), nikoli však aktivního vitaminu B12.

Spearmanův korelační koeficient hladin celkového a aktivního kobalaminu byl relativně velmi vysoký (r = 0,8081; p = 0,0001), a dokládá tak dobrou korelaci dynamiky vzestupu obou sledovaných forem vitaminu B12. Závěr: Perorální substituce kobalaminem v dávce 1 000 μg denně je efektivní metoda volby léčby deficitu kobalaminu u pacientů po ileokolické resekci pro Crohnovu nemoc, neboť promptně vedla k normalizaci a udržení fyziologické koncentrace kobalaminu v séru.