Charles Explorer logo
🇨🇿

Data o textilních odpadech v kontextu cirkularity

Publikace na Fakulta humanitních studií |
2022

Abstrakt

Strategie EU pro udržitelný a cirkulární textil zveřejněná v březnu roku 2022 vytyčila cíl navrhnout závazné cíle pro přípravu k opětovnému použití a recyklaci textilního odpadu jako součást revize právních předpisů EU o odpadech plánovaného na rok 2024. Pro nastavení tak konkrétních cílů opětovného použití a recyklace textilu včetně následného nadimenzování sběrných a recyklačních kapacit je však nutné znát schéma aktuální situace v nakládání s textilními odpady. Ideálním nástrojem pro vizualizaci je analýza materiálových toků (material flow analysis, dále jen MFA). Tak komplexní analýza dat však dosud nebyla v ČR provedena. Statistická databáze o produkci textilních odpadů, která je základem pro plánování a plnění jakýchkoliv strategií a která by byla základním stavebním kamenem pro tvorbu MFA, je však v České republice v současnosti nekompletní.

S vědomím datových mezer bylo jako základ pro vytvoření alespoň koncepčního rámce pro MFA podniknuto několik základních výzkumných kroků. Prvním byla analýza klíčových aktérů, jež se skládala z kvantitativní části (dotazníkové šetření) a kvalitativní (polostrukturované hloubkové rozhovory). Účastníci byli zástupci celého životního cyklu textilu - výrobci, malé i velké textilní podniky, recyklátoři atd. a jejich sběr probíhal metodou "sněhové koule". Účastníci byli dotazováni na znalosti o produkci textilního odpadu, typech recyklace a organizacích pracujících s textilním odpadem, ale i na bariéry pro rozvoj cirkulární ekonomiky v praxi. Druhým krokem pro přípravu MFA byla analýza množství textilního odpadu dnes zastoupeného ve směsném komunálním odpadu (SKO). Na základě zkušeností autorů výzkumu s realizací fyzických rozborů odpadů se totiž textilní odpad v SKO začal jevit jako významný materiálový tok, který není součástí oficiálních statistických dat, avšak jednoznačně je významným tokem, který by neměl v konceptu MFA pro ČR chybět.

Příspěvek proto sumarizuje i výsledky rozborů 64 vzorků SKO realizovaných v ČR organizací INCIEN mezi lety 2016-2021.

Třetím krokem je tvorba konceptu samotného MFA, který si však neklade za cíl být vyčerpávajícím a poskytnout přesná data, neboť, jak již bylo zmíněno, některá nejsou dostupná, nebo jsou odhadem či chybí zcela. Na výsledný koncept MFA tak může navázat další výzkum, který by však měl jít ruku v ruce s dialogem s orgány pro sběr dat o odpadech tak, aby v dalších letech některá data byla evidována a doplnila tak chybějící místa v současných statistických vstupech a v budoucnu mohla být MFA textilního odpadu pro ČR vypracována s co nejvyšší přesností.

Cílem této práce tak bylo vytvořit základy pro analýzu toku textilního odpadu pro Českou republiku a přesně popsat místní systém, jak je s textilním odpadem nakládáno. Závěry studie ukazují, že diskuse a sběr dat týkající se tohoto tématu jsou nezbytné pro budoucí výzkum i konkrétní politické akce. Ačkoliv výsledky reprezentují jen Českou republiku, mohou být cenným vstupem pro přesné nastavení cílů a vzorem pro obdobné analýzy realizované na území dalších zemí EU. Příspěvek také ukazuje na absenci dílčích dat a poukazuje na nutnost dalšího, podrobného výzkumu v této oblasti.