Charles Explorer logo
🇨🇿

Porucha fertility spojená s nediferencovaným onemocněním pojiva

Publikace na 1. lékařská fakulta |
2022

Abstrakt

V článku představujeme problematiku komplikací těhotenství u pacientek s revmatickým onemocněním se shrnutím dostupné literatury. V kazuistice se pak věnujeme případu pacientky s nediferencovaným onemocněním pojiva (UCTD), která trpěla opakovanými spontánními aborty v prvním trimestru těhotenství i za použití metod asistované reprodukce, a to bez průkazu antifosfolipidového syndromu či jiných genetických, anatomických nebo hormonálních příčin.

Z literatury zjišťujeme, že asociace této i dalších komplikací těhotenství, jako jsou nízká porodní váha, předčasný porod, preeklampsie nebo i porod císařským řezem, s chronickými revmatickými zánětlivými onemocněními, včetně UCTD je popisována opakovaně mnoha autory. V klinické praxi zatím chybí zkušenosti jak k takovým pacientkám přistupovat a možnosti terapie těchto komplikací jsou omezené.

V managementu naší pacientky jsme čerpali z aktuálně probíhající randomizované studie ILIFE (Immunosupressants for LIving FEtuses), která má za cíl popsat efekt imunosupresivní terapie na výsledek těhotenství právě u pacientek s UCTD trpících opakovanými potraty. Po zahájení obdobného léčebného protokolu u naší pacientky došlo ke spontánnímu otěhotnění do 2 měsíců od zahájení terapie a po necelém roce pacientka porodila zdravé dítě.