Charles Explorer logo
🇨🇿

Vliv životního prostředí na vývoj dětí

Publikace na Ústřední knihovna |
2018

Abstrakt

Výsledky výzkumu prokazují, že znečištěné ovzduší může nepříznivě ovlivňovat neuropsychický vývoj dětí. První práce prokázaly zvýšení lehkých mozkových dysfunkcí u dětí v Severočeském kraji již v osmdesátých letech.

Později byla prokazována neurotoxicita ovzduší u dětí z 2.-8. tříd při srovnání znečištěného okresu Teplice a kontrolního okresu Prachatice. Vliv prenatální expozice polycyklickým aromatickým uhlovodíkům (PAU) byl studován na kohortách dětí z New Yorku, Krakova (Polsko) a Tongliang (Čína).

Bylo pozorováno snížení kognitivních funkcí, inteligenčního kvocientu, snížení objemu bílé hmoty mozkové v levé hemisféře. Studie ze Španělska prokazují nepříznivý vliv NO2 (kysličníku dusičitého) z ovzduší znečištěného dopravou na kognitivní a psychomotorický vývoj dětí během školní docházky i důsledek prenatální expozice na ovlivnění pozornosti.

Zvýšené koncentrace jemných prachových částic PM2,5 z dopravy ovlivňují u dětí pracovní paměť a pozornost. Ve Španělsku je dlouhodobě sledován vliv zeleně na neuropsychický vývoj dětí.

Studie prokazují snížení výskytu symptomů ADHD, zlepšení pracovní paměti, snížení nepozornosti i zvýšení objemu šedé a bílé hmoty mozku.